Cinema of Turkey

Türkiye sineması sadece Türkiye’de değil, başta yakın coğrafya olmak üzere her geçen gün dünya sinema çevrelerinde etkisini arttırmaktadır.

 

Sinemanın dünyadaki en güçlü tanıtım, etki ve buluşturma araçlarından biri olduğu kesin gerçeği üzerinden yola çıkılarak, etkisinin ve gücünün artması için kalıcı uluslararası çalışmalar yapılması gereklidir.

 

Bugüne kadar göz ardı edilmiş olan akademik buluşmalar, hem sinemanın sanatsal, sektörel ve akademik yönünü güçlendirecek, hem de Türkiye sinemasının dünya akademik literatürüne girerek kalıcı hale gelmesi için çok önemli bir girişim olacaktır.

 

Etkinlik Hakkında

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenen TSDAB, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin desteği ile dünaynın önemli üniveristeleri arasındaki işbirlikleri ile EDGE Yapım tarafından hayata geçirilecektir.

 

Türkiye sinemasını farklı türlerde temsil etmek üzere seçilecek olan filmler, yapımcı, yönetmen, senarist, oyuncu gibi değerli yaratıcıları eşliğinde dünyayı dolaşacak ve dünya üniversitelerinin akademisyenleri, öğrencileri ve sektör çalışanları ile halka açık ve ücretsiz olarak gösterimi ile gerçekleştirilecektir.

 

Gösterimlerden sonra tüm ekiplerin, akademisyenlerin, öğrencilerin ve davetlilerin katılımı ile seminerler düzenlenerek filmlerle ilgili akademik bir altyapı çalışması gerçekleştirilecektir.

 

Bu arada ileride Türkiye ve dünya sinema öğrencilerinin ve akademisyenlerinin buluşmalarına ve ortak projeler geliştirmelerine yönelik platformun da altyapısı kurulacaktır.

 

Vizyon

Dünyadaki en güçlü tanıtım, etki ve buluşturma araçlarından biri olan sinemayı, her geçen gün dünya sinema çevrelerinde etkisini arttıran Türkiye Sineması kavramı ile dünya akademik literatürüne sokarak etkinliğini arttırmak ve kalıcı olmasını sağlamak. Dünya akademik buluşmalarının sinema temelli bir ThinkTank oluşturmasını sağlayacak bir platform oluşturmak.

 

Misyon

• Türkiye sinema sektörünün ülke ve dünya çapında hem akademik hem de sektörel önemli buluşmalarını sağlamak.

• Akademik buluşmalar ile dünyanın ve Türkiye’nin en köklü ve önemli devlet üniversiteleri ile karşılıklı programlar, projeler geliştirilmesini sağlamak.

• Bu buluşmalardan akademik ve sektörel sinerjiler çıkmasını sağlamak.

• Sinema sanatı aracılığı ile uluslararası bütünleştirici olmak.

• Türkiye sinemasının geleceğini şekillendiren buluşmaların altyapısını oluşturmak.

• Türkiye’ye karşı halen var olan bazı önyargıları, dünyanın akademik olarak saygın isimleri ve sektörel oyuncuları ile bir araya gelerek yok etmek.

• Dünyanın önemli film yapımcılarına Türkiye’nin doğal platolarını tanıtarak, film yapımcılarının Türkiye’de film çekmeleri konusunda rehberlik etmek.

• Yaşadığımız coğrafyanın doğa, kültür ve tarihsel zenginliklerini sinemanın etkili diliyle anlatabilmek.

• Türkiye, dünyada son yıllarda yükselen yeni kültürel turizmin merkezlerinden birdir algısını yaratmak.

Hedef

• Ülkemizin “kültürel tanıtımı” konusunda örnek bir proje oluşturmak.

• Türkiye sinema sektörünün uluslararası bazda akademik buluşma yaptığı ülkenin diğer güçlü markaları ile buluşma, farklı sektörlerle bir araya gelme ve farklı sanat disiplinlerinin de devreye girmesi ile güçlenmesine yardımcı olmak.

• Bu buluşmalar sayesinde dünya üniversitelerindeki öğrencilerin Türkiye sineması ile tanışmasını sağlayarak, başarılı birer sinemacı olduklarında Türkiye sinemasına doğrudan ve/veya dolaylı katkıda bulunmaları fikrini aşılamak.

• Dünyanın önemli festivallerinde genellikle danışman, jüri gibi görevlerde bulunan akademisyen ve sektörel isimlerle Türkiye sinemasının çok daha önceden ve akademik bir platformda tanışmasını sağlayarak sadece festival zamanlarında değil daimi bir lobiyi başlatmış olmak.

• Dünya buluşmalarının gerçekleştiği bölgelerde yaşayan Türkiye vatandaşlarının aidiyetlerini arttırarak sinemaya ve sinemadan doğacak ülke markasına sahip çıkmalarını sağlamak.

• Türkiye sinemasının dünya sineması ile akademik buluşmalarına ait kalıcı ve güçlü bir resmi platform oluşturmak.

 

Hedef Kitle

Türkiye Sineması Dünya Akademik Buluşmaları sinema bazlı bir akademik ve sanatsal etkinlik olmasına rağmen sivil toplum örgütlerinden politikacılara, bireyden topluma uzanan geniş bir yelpazede ulusal ve uluslararası dünya kamuoyunu hedef almıştır.

HAZİRAN
20

HAZİRAN
21

ANNEMİN ŞARKISI
Saat: 17:00 / Oktybr Teatre - Salon 4

GELİN
Saat: 14:00 / Oktybr Teatre - Salon 4

HAZİRAN22

SOĞUK
Saat: 17:00 / Oktybr Teatre - Salon 4

MUHSİN BEY
Saat: 15:30 / Oktybr Teatre - Salon 7

UZAK
Saat: 19:00 / Oktybr Teatre - Salon 8

Bu etkinlik EDGE tarafından uygulanmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için WEB SİTESİNİ ziyaret edebilirsiniz. Diğer etkinliklerimizden de haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Adres

HAZİRAN23

BEN O DEĞİLİM
Saat: 13:30 / Oktybr Teatre - Salon 6

SİVAS
Saat: 16:30 / Oktybr Teatre - Salon 6

STEIGENBERGER HOTEL MASLAK ISTANBUL,

BUYUKDERE CADDESI NO:233,

MASLAK 34398, ISTANBUL, TURKIYE

HAZİRAN24

BALIK
Saat: 14:15 / Oktybr Teatre - Salon 8

Telefon:

+90 (212) 265-9292

GİŞE MEMURU
Saat: 17:00 / Oktybr Teatre - Salon 8

HAZİRAN25

KELEBEĞİN RÜYASI
Saat: 12:45 / Oktybr Teatre - Salon 8

Sosyal Medya

Mail

feed@edgeccf.com