İSPANYA’DAN TÜRKİYE’YE SİNEMA YOLU

 

Cinema of Turkey ile filmlerde izledikleri Türkiye’yi, yazdıkları makale sayesinde gerçekte de gördüler.

 

Sinemanın dünyadaki en güçlü tanıtım, etki ve buluşturma araçlarından biri olduğu gerçeğinden yola çıkarak Yapımcı Elif Dağdeviren tarafından hayata geçen Cinema of Turkey platformu, “Türkiye Sineması Dünya Akademik Buluşmaları” nın ikincisini geçtiğimiz ay İspanya’da gerçekleştirdi. Bu buluşmalar çerçevesinde, Türkiye sinemasını dünyanın çeşitli ülkelerindeki üniversite öğrencileri ve seyricilerle buluşturan platform, İspanya’da bir ilki de hayata geçirdi. Öğrenciler; festival boyunca Türkiye sineması seçkisinden izledikleri çeşitli türlere ait örneklerden yola çıkarak ülkemize ve sinemasına dair düşüncelerinin, bakış açılarının izledikleri bu filmlerin ardından nasıl değiştiğini anlatan makaleler yazdılar. Toplanan makaleler arasında düzenlenen yarışma sonucunda birinci olarak ülkemize gelen ilk konuk, İspanya Escuela TAI Üniversitesi öğrencilerinden Jennifer Da Silva oldu.

 

Hedef Türkiye Sinemasını Dünyaya Tanıtmak, Dünyayı Türkiye’ye çekmek

 

Cinema of Turkey'in öncelikli hedefleri arasında dünya üniversitelerinde okuyan öğrencilerin Türkiye sineması ile tanışmasını sağlayarak, başarılı birer sinemacı olduklarında ülkemiz sinemasına doğrudan ve/veya dolaylı katkıda bulunmaları fikrini aşılamak bulunuyor. Moskova'nın ardından İspanya'da düzenlenen Akademik Buluşmalar'da sinemamızdan örnekler izleyip yapımcı, yönetmen, oyuncu ve senaristlerle tanışan sinema öğrencilerinden izledikleri filmlerle ve Türkiye sinemasıyla ilgili görüşlerini yazmaları istendi. Toplanan 436 makale arasından seçilen; sinematografi bölümü, 3. sınıf öğrencisi Jennifer Da Silva’nın “Duyarlı Sinema" başlıklı yazısı oldu.

 

Silva; arkadaşıyla birlikte yol ve konaklama masrafları karşılanarak Steingenberger İstanbul Maslak Otel’de iki gün boyunca ağırlandı. İstanbul’u gezen, sinemacılarla buluşan Silva’ya; Direktör Elif Dağdeviren eşlik etti. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile düzenlenen Cinema of Turkey’in çeşitli ülke öğrencilerinden topladığı bu makaleler arasından seçilenler, akademik bir yayında ayrıca biraraya getirilerek yayınlanacak.

 

Birinci olan makale ve ilk beşe giren diğer makaleleri aşağıdaki linklere tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Jennifer Da Silva - Duyarlı Sinema

Andrea Schumacher Villamizar - Türk Sineması

Carolina Becerra - Türk Sineması: Uzak Yakınlık

Georgina Román - Hayatta Kalmanın Dayanılmazlığı

María López Soleto

Oscar - Festival de Cine Turco

Pablo Villalobos Leal

 

HAZİRAN
20

HAZİRAN
21

ANNEMİN ŞARKISI
Saat: 17:00 / Oktybr Teatre - Salon 4

GELİN
Saat: 14:00 / Oktybr Teatre - Salon 4

HAZİRAN22

SOĞUK
Saat: 17:00 / Oktybr Teatre - Salon 4

MUHSİN BEY
Saat: 15:30 / Oktybr Teatre - Salon 7

UZAK
Saat: 19:00 / Oktybr Teatre - Salon 8

Bu etkinlik EDGE tarafından uygulanmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için WEB SİTESİNİ ziyaret edebilirsiniz. Diğer etkinliklerimizden de haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Adres

HAZİRAN23

BEN O DEĞİLİM
Saat: 13:30 / Oktybr Teatre - Salon 6

SİVAS
Saat: 16:30 / Oktybr Teatre - Salon 6

STEIGENBERGER HOTEL MASLAK ISTANBUL,

BUYUKDERE CADDESI NO:233,

MASLAK 34398, ISTANBUL, TURKIYE

HAZİRAN24

BALIK
Saat: 14:15 / Oktybr Teatre - Salon 8

Telefon:

+90 (212) 265-9292

GİŞE MEMURU
Saat: 17:00 / Oktybr Teatre - Salon 8

HAZİRAN25

KELEBEĞİN RÜYASI
Saat: 12:45 / Oktybr Teatre - Salon 8

Sosyal Medya

Mail

feed@edgeccf.com